A Solution When Eating Healthy Seems Too Expensive

Consuming healthy food with a tight budget is not impossible, especially if you get creative and shop wisely. Here are some tips that you can use that will help you buy healthy food on the cheap. Avoid Processed “Healthy Food” Processed food, even if it is labeled “whole” or made with organic ingredients isn’t necessarily healthy, and the more processed something is, the more expensive it tends to be. For example, organic fruit snacks cost more per pound than does fresh fruit, and it isn’t as good for you. Baby or pre-cut carrots are more expensive compared to typical large … Continue reading

Twinkies Are Coming Back: Here is How to Save

The real Twinkies will be heading back onto store shelves in July, according to Michael Cramer, executive vice president of Hostess Brands LLC. Production will begin shortly.  Not only will Twinkies soon be available again, but so will many of the other famous Hostess cakes, such as Hostess Donettes. As a result of the scarcity, in the Twinkies absence of six months, a few look-alike cakes have appeared, and many of them will cost less than the Hostess brand, especially ones from the Bimbo company, which has been making a Mexican version of the snack for year (also available with … Continue reading

What is the Dirty Dozen List?

One of my little frugal dreams is to one day walk into a store and see plump juice organic strawberries for very little cost. That dream may have a hard time being actualized, since organic strawberries, even when in season, can get expensive. Conventional strawberries, on the other hand, may be on sale or even available as a “loss leader,” an item that the store loses money on in the hopes of getting shoppers in the door. Still, it is a rare day when I buy conventional strawberries. They are just too high on the list of produce with the … Continue reading

Frugal Food: Make Your Own Chewy Granola Bars

My kids are crazy for those chewy granola bars. They love to take them with their school lunches or to the park when they might need a snack. They are very convenient to have. Unfortunately, the price of chewy granola bars has been rising, all while the amount you get in a package has been shrinking. Combine that cost with the unsavory ingredients in some of them (“natural” versions are even more expensive), it only makes sense to create my own homemade version. I experimented with a number of recipes but wound up settling on one that uses honey as … Continue reading

The Importance of Menu Planning

We save more money when I practice menu planning. I have to admit that far too often, I just wing it with figuring out what is going to be for dinner, and that tends to lead to more spending, either because we decide to go out to eat, we use up the more expensive convenience foods we keep on hand for emergencies, or we ignore our pantry or fridge and have more expired food. Since one of my goals this year is to stay on track with grocery spending, I am adding regular menu planning to the list of practices. … Continue reading

Cooking for a Family in Need

This week we are faced with the desire to do some cooking for a family in need. I did a quick meal plan for a few meals plus snacks and quick items. When I added it all up and included disposable packaging, the total cost was more than $125, which is higher than our weekly grocery bill. That would be a blow to our budget, so I made a few changes to allow us to provide hearty, nutritious meals that could be prepared and delivered the same day. I got up very early this morning and got to work putting … Continue reading

How to Build a Grocery Stockpile on a Tight Budget

I recently received the following question from one of the Families.com readers about building a stockpile. “I know that buying things when they are on sale and building a stockpile saves money, but how can I do this when the normal groceries cost so much?” Sophia. Sophia has a really good point (hi Sophia!). It can be tough to build up a good stockpile when there isn’t any extra money to do it, but it can be done. You can start out small. Even an extra $5 a week toward a stockpile item will help. With $5, you can buy … Continue reading

The Poor Woman’s Guide to Gourmet Coffee

I love my coffee. What I don’t love is spending money on it. After all, water is free. Add some brewed beans, and you have to pay for it. Doesn’t seem to make much sense, does it? Well, combine my need for coffee and my need for living at our means and you get one motivated woman. I’ve learned a few things about saving money on coffee, even the gourmet kind. Organic coffee usually doesn’t cost any more than standard coffee. It is one of those weird but true things. So, if you only want organic, you don’t usually have … Continue reading

How to Make a Weekly Frugal Food Plan

Food is quickly becoming one of the biggest expenses in the average family’s budget. Attack your food budget with a weekly money-saving plan. Each day pick a task that will help you save money on your food bill. Developing a weekly frugal food plan can reduce the cost of feeding your family. Below, you can see an example of my own weekly frugal food plan. You can use it as a guideline and customize it to make it your own, so it makes sense for you and your family. Sunday Go grocery shopping with a list and coupons. Distribute bulk … Continue reading

Organize Your Stockpile by Becoming a Shelf Life Expert

I’m always on the look out for good stock up opportunities. When something goes on sale, can be “purchased” for free with coupons, or is on a deep clearance, I instantly calculate how much of that item should come home with me. It is important to know how much, logically, you should stockpile of a particular item or category of items. For example: how many jars of peanut butter should be in your pantry  right now until the next great low price? How many boxes of pasta, packages of toilet paper or bottles of shampoo? it all depends on the … Continue reading